Stowarzyszenie Pisarzy Polskich

Oddział Łódź
image
image

24 października 2015 roku po ciężkiej chorobie zmarł nasz kolega i przyjaciel Zdzisław Jaskuła. Pogrzeb odbędzie się w poniedziałek 2 listopada o godz. 12.30 na Cmentarzu Komunalnym Doły w Łodzi przy ulicy Smutnej.

Zdzisław był człowiekiem wielu pasji, m.in. utalentowanym poetą i tłumaczem, wnikliwym krytykiem literackim i publicystą, nietuzinkowym redaktorem i wydawcą (m.in. współpracownikiem podziemnego „Pulsu” oraz szefem działu poezji „Tygla Kultury” i członkiem rady programowej „Arterii”), wyrazistym dramaturgiem i interesującym reżyserem  (a niekiedy i aktorem), odważnym uczestnikiem opozycji demokratycznej w czasach PRL-u i wrażliwym społecznikiem w okresie III RP, niebanalnym gospodarzem niezależnego, legendarnego salonu „Na Wschodniej”, stale poszukującym dyrektorem teatrów Studyjnego i Nowego w Łodzi, wykładowcą Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej oraz serdecznym i uważnym wychowawcą młodzieży literackiej (i szerzej artystycznej) wreszcie wiceprezesem Łódzkiego Oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i dyrektorem artystycznym Festiwalu Puls Literatury w Łodzi . Był dobrym i czułym człowiekiem, niezwykłym autorytetem, osobowością dobrze rozpoznawalną w Łodzi i poza jej granicami, prawdziwym ambasadorem łódzkiej kultury i sztuki. Za swoją wieloletnią działalność odznaczony został Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i Srebrnym Medalem Gloria Artis.


 

2014.12.19

Łódzki Oddział Stowarzyszenia Pisarzy Polskich na ostatnim walnym zebraniu wybrał nowe władze. Funkcję prezesa powierzono ponownie Andrzejowi Strąkowi. Wiceprezesem został Zdzisław Jaskuła, sekretarzem Małgorzata Golicka-Jabłońska, skarbnikiem – Przemysław Owczarek.

Stowarzyszenie Pisarzy Polskich zostało zarejestrowane w 1989 r. kontynuuje tradycje Związku Zawodowego Literatów powstałego w 1920 r. Skupia ludzi pióra z kraju i zagranicy. Obecnie liczy jedenaście oddziałów. Dba o popularyzacje literatury w różnych środowiskach. w Łodzi i w województwie organizuje Festiwal Puls literatury .